Hz Muhammed (sav) Kimdir? Kısaca

Hz Muhammed (sav) kimdir?, sorusunun cevabı oldukça geniş olup biz burada cevabımızı genel hatlarıyla vereceğiz. Öncelikle şunu söylemekiyiz ki; Hz Muhammed (sav) ilahi dinlerin en mükemmeli, en sonuncusu İslamiyetin elçisi ve yeryüzüne gelmiş peygamberlerin de sonuncusudur. Allah-u Teala O’nun vesilesiyle bizleri İslamiyetle şereflendirdi.

Hz Muhammed (sav) Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Doğum tarihi: 20 Nisan 571
Doğum Yeri: Arabistan/Mekke
Mensubu olduğu Soy: Haşimoğulları
Annesinin : Amine
Babası : Kureyş kabilesinin ve Mekke’nin yöneticisi Abdullah
Dedesi : Abdulmuttalip
Amcaları : Ebu Talip, Abbas, Hamza, Ebu Leheb, Haris, Zübeyr
Süt annesi : Halime
Süt kardeşi : Şeyma, Abdullah
Eşleri : İzdivaç sırasına göre; Hz Hatice, Sevde Binti Zem’a, Hz Aişe, Ümmü Seleme, Zeyneb Binti Huzeyme, Ümmü Habibe, Hafsa Binti Ömer, Cüveyriye Binti Haris, Safiyye Binti Huyey, Meymune Binti Haris, Zeyneb Binti Cahş
Çocukları : Doğum sırasına göre; Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Abdullah, Fatıma, İbrahim
Vefat tarihi : 8 Nisan 632

Hz Muhammed (sav)’in Doğumu ve Çocukluğu

Kendisinin doğumu harikulade mucizeler göstermiştir. Babası doğmadan vefat etmiş olup 6 yaşına geldiğinde annesi vefat etmiştir. Bununla birlikte dedesinin himayesine girmiş ve sekiz yaşına geldiğinde dedesi de vefat etmiştir. Sonrasında da amcası Ebu Talib’in gözetiminde büyümüştür.

Hz Muhammed (sav)’in Ahlakı ve Gençliği

Ahlaki değerlerin son derece istismar edildiği Arap yarımadasında O, duruşu ve güzel ahlakıyla hem örnek bir çocuk hem de örnek bir genç olmuştur. Amcası Ebu Talib tüccar olup gençlik yıllarında onun yanında ticaretle uğraşmıştır. Bu arada insanlara ve işine gösterdiği azami hassasiyetinden ötürü halk kendisine “Muhammedü’l Emin” ismini vermişti.

Hz Muhammed (sav)’in Evlilikleri Hakkında Kısaca Bilgiler

25 yaşına geldiğinde 40 yaşında maddi varlığı oldukça iyi olan Hz Hatice ile evlenmiştir. Efendimiz Hz Hatice ile 25 yıl evli kalmış olup Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiyye, Fatıma ve Ümmü Gülsüm bu evliliğinden olmuştur. Diğer evlilikleri birtakım içtimai, insani ve siyasi gereklilikler çerçevesinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla her evliliğinin kendine has bir açıklaması bulunmaktadır. Bu hususu gelecek yazılarımızda daha detaylı anlatacağız.

Hz Muhammed (sav)’in Peygamberliği ve Vefatı

40 yaşında peygamberlik gelmiştir. Bundan sonra kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim 23 yıl boyunca ayet ayet kendisine bildirilmiş; O da hayatını bütünüyle hak din olan İslamiyetin emir ve yasaklarını insanlara duyurmakla geçirmiştir. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)’in ömrü savaş ve gazvelerle doludur. Medine’de 8 Nisan 632’de 63 yaşında vefat etmiştir.

Diğer yazılar

Duanın Kabul Olmaı İçin 5 Sebep!!!

Şükür Nedir Ne Demektir? Şükür Nasıl Olur? Nasıl Şükretmeliyim?

Şükürsüzlüğümüze Dair Kuran-ı Kerimden Sitem Ayetleri

Tevekkül Nedir? Tevekkül Duaları Nelerdir?

Namaz Kılmanın Faydaları Nelerdir?

Namaz Nedir? Namaz Nasıl Kılınır?

İslamda Şiddetin Yeri Var mıdır?

İslamın Şartları Nelerdir?

Kelime-i Şehadet Nedir? Kelime-i Tevhid Nedir?

Dünya Bir İmtihan Yeridir Ne Demektir?

İslamı Seçmek İçin 5 Sebep

Sünnet Nedir? Hadis Nedir?

Bir Cevap Yazın